Predstavljena monografija „Iz povijesti Gradske knjižnice Dugo Selo“
U Kulturno-informativnom centru Dugo Selo predstavljena je monografija Predraga Topića Iz povijesti Gradske knjižnice Dugo Selo, objavljena povodom 135. godišnjice djelovanja ove važne kulturne ustanove. Djelo, koje predstavlja 123. naslov u biblioteci Terra sancti Martini, potvrđuje Knjižnicu ne samo kao čuvaricu znanja, već i kao aktivnu sudionicu u nakladničkom i kulturnom životu grada i šire regije.
Autor knjige i ravnatelj Knjižnice Predrag Topić istaknuo je kako se u pisanju oslonio na opsežno arhivsko istraživanje, s ciljem što vjernijeg prikaza ključnih osoba i događaja: „Knjiga je kronološki pregled koji pokušava obuhvatiti najvažnije trenutke iz povijesti ustanove – od Franje Kadića, Ivana Nepomuka Draškovića, Đure Dubenika, Josipa Trnskog, Ankice Kokot, Leonarde Stopić, Aleksandra Antolovića… sve do današnjih dana. Kroz sedam selidbi i trideset tri godine na aktualnoj adresi, Knjižnica je rasla i širila se – i prostorno i sadržajno.“
Monografija se nadovezuje na prethodno izdanje koje je prije više desetljeća financirala obitelj Hofman Belčić, ali je uvelike proširena i ažurirana. Sadrži iscrpan prikaz razvoja čitaonica u dugoselskom kraju, od osnutka do Prvog svjetskog rata, kroz razdoblje između i nakon dva rata, preko devedesetih pa sve do suvremene samostalne ustanove. Obuhvaća širenje prostora, osnivanje dječjeg odjela, razvoj zavičajne zbirke te bogatu nakladničku i kulturnu djelatnost. Sve je dokumentirano brojnim arhivskim fotografijama koje čitatelju približavaju razvoj ustanove. Uz Topića, dobar savjet koju knjigu posuditi dat će i knjižničarke Marta Dubravčić i Lana Vendl.
Gradonačelnik Nenad Panian naglasio je važnost Knjižnice kao kulturnog temelja zajednice:
„Naša Gradska knjižnica ima veliku vrijednost jer je narasla i više nije mala. Obuhvaća jednu od najvećih zbirki povijesne arhivske građe u Zagrebačkoj županiji. Ima svoju nakladničku djelatnost i zavičajnu biblioteku Terra sancti Martini. Hvala svima onima koji su je stvarali i kojih ćemo se uvijek sjećati.“
Večer je dodatno obogaćena glazbenim nastupima knjižničarke Marte Dubravčić i kantautora Stipe Periše dok je književnik Želimir Novak interpretirao ulomke iz proze Milana Dobrovljca Žmigavca.
U vremenu kada digitalna komunikacija često zasjenjuje knjigu s koricama, ovakva izdanja podsjetnik su na važnost kulturnih institucija koje njeguju memoriju mjesta i identitet zajednice. Knjižnice nisu samo prostori posudbe knjiga, već mjesta susreta, znanja i javnog dijaloga. Kada takve ustanove same pišu i objavljuju – kao što to čini Gradska knjižnica Dugo Selo – tada ne samo da čuvaju prošlost, već i aktivno sudjeluju u oblikovanju kulturne budućnosti. Knjiga Iz povijesti Gradske knjižnice Dugo Selo se može nabaviti u Knjižnici.