Održan Znanstveni skup “Povijest i kultura dugoselskog područja”
U Kulturno-informativnom centru Dugo Selo danas je održan znanstveni skup pod nazivom „Povijest i kultura dugoselskog područja“, koji je okupio vodeće povjesničare, arheologe i istraživače iz različitih institucija s ciljem rasvjetljavanja bogate baštine ovoga kraja. Organizatori skupa bili su Gradska knjižnica Dugo Selo i Institut društvenih znanosti Ivo Pilar iz Zagreba. Skup su otvorili gradonačelnik Dugog Sela Nenad Panian, zamjenica ravnatelja Instituta Pilar dr. sc. Ljiljana Dobrovšak i ravnatelj Gradske knjižnice Predrag Topić, koji su svi istaknuli važnost očuvanja i promocije lokalne povijesti.
„Zahvaljujem profesoru Danijelu Vojaku što je priličio ovakav skup u jednoj povijesnoj zgradi, znamenu grada Dugog Sela. U našem gradu nastojimo očuvati dugoselski, ali i hrvatski identitet, kulturu i društvo, a onda i svoju budućnost. Bez poznavanja povijesti ne možemo ići naprijed. Plod ovog skupa bit će i zbornik koji će biti vrijedan izvor za buduće generacije“, izjavio je gradonačelnik Panian.
U sklopu prve sesije, pod nazivom „Dugoselsko područje od prapovijesti do kasnog srednjeg vijeka“, svoja su istraživanja predstavili Damir Fofić iz Muzeja Prigorja Sesvete s temom o arheološkim lokalitetima, prof. dr. sc. Hrvoje Kekez s Hrvatskog katoličkog sveučilišta o prometnoj važnosti prostora kroz povijest te dr. sc. Tomislav Matić iz Hrvatskog instituta za povijest, koji je govorio o templarima na Martin bregu.
Druga sesija, „Dugoselsko područje u 20. stoljeću do danas“, donijela je aktualnije teme: dr. sc. Mislav Gabelica (Institut Ivo Pilar) govorio je o saborskim izborima na prijelazu stoljeća, dr. sc. Danijel Vojak (Institut Ivo Pilar) o povijesti romskog stanovništva do 1945., Nikola Tominac o Dugom Selu u Domovinskom ratu, dok je Klara Kranjčec, doktorandica Arhitektonskog fakulteta, predstavila svoj rad o Park-šumi Starjak.
Jedan od glavnih inicijatora skupa, dr. sc. Danijel Vojak, naglasio je osobni motiv za pokretanje ovakvog događaja. „Ja sam zaljubljenik u lokalnu povijest, iako sam Samoborac, Dugo Selo mi je priraslo srcu kao jedno mjesto gdje se ugodno živi. Zajedno s kolegom Topićem odlučili smo napraviti nešto što se dosad nije radilo – skup lokalnog značaja koji bi istaknuo bogatu kulturnu i povijesnu baštinu ovog kraja. Ovo vidimo kao početak niza skupova sličnog karaktera“, poručio je dr. sc. Vojak.
Ravnatelj Gradske knjižnice Dugo Selo Predrag Topić istaknuo je važnost skupa kao povijesnog trenutka za grad. „Ovo je prvi sveobuhvatni znanstveni skup o povijesti Dugog Sela. Prije više od dvadeset godina održan je manji skup o Josipu Zoriću, ali sada prvi put imamo ozbiljan pregled različitih aspekata povijesti i kulture našeg kraja. Nadamo se da će ovo postati tradicija, a sve radove planiramo objaviti u zborniku na jesen“, najavio je predstavnik organizatora ravnatelj Topić.
Znanstveni skup u Dugom Selu ne samo da je otvorio vrata daljnjem istraživanju lokalne baštine, već je i okupio generacije stručnjaka i entuzijasta oko zajedničkog cilja – očuvanja i razumijevanja povijesnog identiteta Dugog Sela. I.G.O.